Okudum: Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Paylaşmak Güzeldir!

İsrailli tarih profesörü ve yazar Yuval Noah Harari’nin 2011’de yayınladığı ve ülkemizde 2015 yılında çevirisi yapılıp Kolektif Kitap Yayınevi’nden çıkan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, kitabın kapağında da belirtildiği üzere insan türünün kısa bir tarihini anlatıyor. İnsanoğlunun bugüne nasıl geldiğini, tarihte homo sapiens dışında hangi türlerin olduğunu, o türlerin başına neler geldiğini ve bugünün homo sapiensleri olan bizlerin, bugünlere nasıl geldiğimizi anlatan kitap, son yıllarda bu alanda yazılmış en iyi kitap olarak öne çıkıyor.

Kitap, homo yani insan türlerini tanıtarak başlıyor. Neandertalleri, homo erectusları ve diğer tüm insan türlerini yok ederek ya da asimile ederek, ya da diğer türlerin hayatta kalmayı başaramayıp doğal seçilime uğramaları sonucunda, tek başına insan türünü devam ettiren homo sapiensin, bu süreçteki yerini harika bir şekilde anlatıyor.

Sonrasında, nüfusu git gide artan homo sapienslerin nasıl kabileleştiklerini ve sosyalleştiklerini, manevi duygulara nasıl ve neden yöneldiklerini, bu yönelimin homo sapiensleri nasıl etkilediğini ve insanlık tarihindeki en büyük olaylardan biri olan bilişsel devrimin nasıl başladığını öğreniyorsunuz. Bu bilişsel devrimin farklı kabileler arasındaki etkileşimi nasıl değiştirdiğini, homo sapiens kabilelerinin neden ve nasıl doyumsuz bir hal almaya başladıklarını, asırlar geçtikçe insanlığın hangi teorilere dayanarak nasıl bir gelişim gösterdiğini ve son birkaç asırda insanlık tarihinde olan bitenlerin bilim ve sosyoloji gözünden değerlendirmelerini okuyorsunuz.

Sapiens – Kişisel Yorumum

Bugüne kadar okuduğum en iyi, en bilimsel kitaplardan biri olan Sapiens, ara ara sıkıcı bir tempoya düşse de, kendini okutturan bir kitap. Bir hikaye, bir bilimkurgu romanı değil, bu yüzden de arada bir temposunu düşürmesi normal. Eğer ki insan türü ve insan türünün on binlerce yıl içindeki değişimini ve gelişimini öğrenmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre.


Paylaşmak Güzeldir!