Okudum: Satranç | Stefan Zweig

Paylaşmak Güzeldir!

Bir süredir iş yoğunluğundan ve farklı sebeplerden dolayı kitap okuyamıyordum. Kitaplarla arama bir buzdağı girdi diyebilirim! Ancak bu buzdağını eritmeye niyetliydim, bunun için de çerez niyetine kısa, okuması kolay ve sürükleyici bir kitap seçmek istedim. Seçtiğim kitap, Stefan Zweig tarafından yazılan Satranç oldu.

Satranç (Stefan Zweig) Hakkında

Orijinal dilinde “Schachnovelle” başlığıyla yayınlanan, Türkiye’de ise “Satranç” başlığıyla piyasaya çıkan kitap, Avusturyalı yazar Stefan Zweig tarafından 1942 yılında yazılmış. 80 sayfalık bir kitap olan Satranç, sürükleyici hikayesiyle okuyucusunu sıkmıyor ve tabiri caizse çerez niyetine okunacak bir kitap olarak öne çıkıyor.

Satranç (Stefan Zweig) Konusu

New York – Buenos Aires seferini yapmakta olan bir yolcu gemisinde, ünlü satranç şampiyonu Mirko Czentovic de bulunmaktadır. Yolculardan biri olan milyoner bir kişi, Czentovic’e ücreti karşılığında maç teklif eder. Bu maç esnasında yolculardan biri olan Dr. B, Nazi Almanyası döneminde eziyet görmüş, Avusturya göçmeni bir insandır. Esaret döneminde yaşadıkları, Dr. B’yi, şampiyon Czentovic’le satranç maçına çıkacak kadar satrançta usta haline getirmiştir. Bu maç, zaman geçtikçe, sıradan bir satranç maçından çok, savaşın acısının hissedildiği, hırsın öne çıktığı bir maç olacaktır.

Satranç (Stefan Zweig) Kişisel Yorumum

İkinci Dünya Savaşı yıllarının satranç ile harmanlandığı bir kitap olmuş. Sürükleyiciliği ve anlatımı oldukça başarılıydı, ben kitabı beğendim. Zweig, Nazi Almanyası ile satranç gibi birbirinden çok farklı iki konuyu, 80 sayfada harmanlamış ve sürükleyici bir hikaye yaratmış. Şapka çıkarılır!


Paylaşmak Güzeldir!