Python Atama Operatörleri

Paylaşmak Güzeldir!

Python operatörleri yazı serime devam ediyorum. Bu yazıda, değişkenlere değer atamamızı ya da mevcut değerini güncellememizi sağlayan Python atama operatörleri hakkında bilgi paylaşacağım.

Python Atama Operatörleri

Python değişken tanımlama kurallarından daha önce bahsetmiştim. Linkteki yazıda bulabileceğiniz kurallara uyduğunuz sürece bir değişken tanımlayabilir ve tanımlanan değişkene bir değer atayabilirsiniz. Bu şekilde, kodunuzun ilerleyen kısımlarında ilgili değişkeni tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Hatta, aşağıda paylaşacağım Python atama operatörleri sayesinde ilgili değişkenin değerini güncelleyebilir, güncelleme noktasından önce eski değeriyle ve güncelleme noktasından sonra güncel değerle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tablodaki aritmetik operatörleri hatırlamak isterseniz, Python Aritmetik İşleçler (Operatörler) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Python Atama Operatörleri

İlk 3 satırdan örnek verecek olursak:

= → Zaten bildiğimiz bir atama operatörü, değişkene doğrudan değer atıyor. x = y kodu, x değişkenine, y değişkeninin değerini atıyor. Bu sebele tablodaki sonuç, x = 5 olarak ortaya çıkıyor.

+= → Değişkenin değerini, belirtilen işlemi (bu durumda toplama) yapıp güncelliyor.

-= → Değişkenin değerini, belirtilen işlemi (bu durumda çıkarma) yapıp güncelliyor.

Sorularınız olursa, yorum bölümünden sorabilirsiniz :)


Paylaşmak Güzeldir!