Python Karşılaştırma Operatörleri

Paylaşmak Güzeldir!

Uzun zamandır yazı yazamadığım Python kategorisinde operatörlerle ilgili olarak en son Python aritmetik işleçler (işleç = operatör) başlıklı yazıyı yayınlamışım. Kaldığım yerden devam etmek istedim :) Bu yazıda, Python Karşılaştırma Operatörleri hakkında bilgi vereceğim.

Python Karşılaştırma Operatörleri

Python programlama dilindeki operatör gruplarından biri olan Python Karşılaştırma Operatörleri, değerler arasında karşılaştırma yapmamıza olanak sağlıyor. Yapılan karşılaştırmanın sonucunu ise bize Boolean veri tipinde (bkz: Python Veri Tipleri), yani TRUE ya da FALSE olarak veriyorlar. 6 adet karşılaştırma işlecimiz var:

== eşittir

Bu işleç, sağındaki ve solundaki değerlerin birbirine eşit olup olmadıklarını kontrol eder. Değerler eşitse TRUE, değerler eşit değilse FALSE sonucunu verir.

!= eşit değildir

Bu işleç, sağındaki ve solundaki değerlerin birbirine eşit olup olmadıklarını kontrol eder. Değerler eşit değilse TRUE, değerler eşitse FALSE sonucunu verir.

> büyüktür

Matematik derslerinde sıkça gördüğümüz bir ifade, aşinayız :) Bu işleç, solundaki değerin, sağındaki değerden büyük olup olmadığını kontrol eder. Soldaki değer sağdaki değerden büyükse TRUE, eşit ya da küçükse FALSE sonucunu verir.

< küçüktür

Üsttekinin tersi. Soldaki değer sağdaki değerden küçükse TRUE, eşit ya da büyükse FALSE sonucunu verir.

>= büyük eşittir

Yine matematikten aşina olduğumuz bir ifade. Soldaki değer sağdaki değere eşit ya da sağdaki değerden büyükse TRUE, küçükse FALSE sonucunu verir.

<= küçük eşittir

Soldaki değer sağdaki değere eşit ya da sağdaki değerden küçükse TRUE, büyükse FALSE sonucunu verir.


Paylaşmak Güzeldir!