Sadece Yoklukta Gideri Var: Starbucks Filtre Kahve

Paylaşmak Güzeldir!

Starbucks muhtemelen ülkemizde en çok bilinen kahve dükkanı zinciridir. Bugüne kadar gezdiğim semtlerde herhangi bir Starbucks dükkanını asla ama ASLA boş görmedim. Bir zamanlar ben de bir Starbucks müdavimiydim, her gün gider americano ve müzik eşliğinde vakit geçirir, kitap okur, çeviri yapardım. Sonradan sonraya farklı kahveler, farklı demleme metotları ve özellikle de nitelikli kahveçeşitlerini deneyince, Starbucks filtre kahvesini kendi nezdimde “yoklukta gideri var” kategorisine aldım.

Peki Neden?

Kahve konusunda biraz damak zevki sahibiyseniz ve iyi kahveden az da olsa anlayabiliyorsanız, az sonra yazacağım gerçeği okuduğunuzda “aaa harbiden lan” diye iç geçireceksiniz.

Öncelikle, Starbucks’tan çekirdek kahve aldığınızda çekirdeklerin üzeri oldukça parlaktır. Fark etmiş miydiniz? Bu parlaklığın sebebi, aşırı kavrulmuş kahve çekirdeklerindeki yağın yüzeye çıkması ve soğuduğunda da orada kalarak, parlak bir görünüm oluşturmasıdır. Eğer ki bir kahve çekirdeğini, yağını yüzeyine salacak kadar kavurduysanız, o kahve çekirdeği yanmıştır arkadaşlar. Evet evet, bildiğiniz yanmıştır. Lezzeti oluşturan aromaların ve yağ asitlerinin çoğu yok olmuştur. Bu çekirdeklerle kahve demlediğinizde, ağzınızda yanıksı, isli bir tat kalır.

Aslında yağın bu şekilde yüzeye çıkmasının ve çekirdeğin yüzeyini kaplamasının biriyi yanı vardır: çekirdeğin havayla temasını keser, böylece çekirdek daha yavaş bozulur. Lakin, bir üst paragrafta anlattığım şekilde aromaları kaybettikten, o güzelim lezzeti veren yağ asitlerini zebani gibi yakıp kül ettikten sonra, bunun pek bir anlamı kalmıyor.

İkinci olarak da Starbucks, nitelikli kahve kullanmıyor, düşük rakımda yetişmiş kahve çekirdeklerini tercih ediyor. Diğer bir deyişle düşük kalite kahve çekirdekleri kullanıyor. Binlerce ton nitelikli kahve alıyor olsaydı, o değirmen dönmezdi hanımlar beyler. Düşük kaliteli bir kahve çekirdeği, uygun ölçüdeki bir kavurma sonrasında (yani yanmadığında) kötü tadını ve düşük kalitesini belli eder. Bu durumda Starbucks böyle bir kahveyi satabilir mi? Satamaz. Napıyor peki Starbucks? Over-roasting, yani fazla kavurma yapıyor; çünkü fazla kavurma yapıldığında, yukarıda da anlattığım gibi birçok aroma, kötü aromalar da dahil, yok oluyor ve yanıksı, isli aromalar kalıyor.

Peki N’apalım?

Nitelikli kahvelere yönelin. “Nitelikli kahve”, kısaca, yetiştirilmesi aşamasında özenli süreçler bulunan, son kullanıcıya teslim edilene kadar birçok kalite testinden geçen ve orijini, çiftliği, yöresi belli olan kahvedir. Fiyat olarak Starbucks kahvesiyle arasında çok bir farkı olmamakla beraber nitelikli kahve, sizin istediğiniz ölçüde kavrulur, taze kavrulmuş bir şekilde size kargolanır. Bu hizmet için www.kahvefabrikasi.com sitesini önerebilirim. Hem çeşitli yörelerden kahveler var, hem kavurma derecesini seçebiliyorsunuz, hem de isteğinize göre öğütülmüş ya da çekirdek halde kahvenizi sipariş edebiliyorsunuz.


Paylaşmak Güzeldir!
  Abone Ol  
Bildir