Search Console “Yeni Videolar Sorunları Tespit Edildi” Hatası

Paylaşmak Güzeldir!

Google, Arama Konsolu (Search Console) kapsamında, Ekim 2019’un başında “video geliştirme raporları” adında bir hizmet sunmaya başladı. Bu hizmet kısaca, web sitelerindeki videoları Google’ın daha iyi anlaması ve söz konusu videolar hakkında daha doğru ve etkin bilgiye ulaşması ve daha alakalı arama sonuçları sunabilmesi için, Google’a bildirilmesi gereken meta etiketlerinin fonksiyonlarını test ediyor ve bunu Google Search Console üzerinde size bildiriyor.

Bu hizmet henüz çok yeni olduğundan, web sitesinde video paylaşmış olan birçok site sahibi, Google Search Console üzerinden aşağıdaki gibi bir mail aldı. Eğer henüz bu türde bir mail almadıysanız, ya web sitenizde hiç video yoktur, ya da yakında alacaksınızdır.

Videolar Sorunları Nasıl Düzeltilir?

Henüz TR’deki web site sahiplerine mailler yeni yeni düşüyor, bu yüzden de bu konunun çözümüyle ilgili Türkçe bir kaynak maalesef şu an yok. İngilizce kaynaklar da genellikle WordPress tabanlı sitelerde eklenti çözümü öneriyorlar.

WordPress Sitede Videolar Sorunları Düzeltme

WordPress sitenizde videolar sorunları nasıl düzeltilir diye soracak olursak, işimiz kolay. Ben, canatasever.com üzerindeki sorunları “Schema & Structured Data for WP & AMP” adlı eklentiyi yükleyerek çözdüm. Eklentiyi yüklediğinizde eklenti, popüler video paylaşım siteleri olan YouTube, Vimeo vb. web sitelerinden kendi sitenize eklediğiniz videoları otomatik olarak algılıyor ve Google’ın istediği bilgi işaretlerini (yukarıdaki görseldeki “name” ya da “thubnailUrl” gibi) otomatik olarak ekliyor.

Eklentiyi yükleyip aktifleştirmeniz yeterli. Eğer bir ön bellek (cache) eklentisi kullanıyorsanız, eklentiyi aktifleştirdikten sonra eklentinin ön belleğini boşaltmayı unutmayın.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra Google Search Console’a gidip, sol menüden Videolar sayfasına geçin. Hatanın üstüne tıklayın ve açılan sayfada “Doğrulamayı Başlat” butonuna tıklayın. Böylece Google’a “ben hatayı giderdim, istediğin bilgileri ekledim, gelip kontrol edebilirsin” demiş oluyorsunuz.

Sorununuz çözüldü mü? Deneyiminizi ya da çözülmediyse devam eden probleminizle ilgili sorularınızı yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir!