Septum Deviasyonu Ameliyatı Oldum!

Paylaşmak Güzeldir!

Yakın geçmişe kadar, özellikle uyku esnasında burundan nefes almakta zorlanan biriydim. Öyle ki, nefes alamadığım için uykudan uyandığım zamanlar bile oldu. Aslında en başında bu durum çok daha iyiydi, herhangi bir tıkanıklık yaşamıyordum. Ama özellikle son 1-2 senedir burundan nefes alamama problemi yaşamaya başladım. Gündüz herhangi bir problem yokken, özellikle yatmadan önce ve uyku boyunca burundan nefes alma problemi yaşadım. En sonunda bir doktora gittim, çekilen tomografi sonucunda septum deviasyonu teşhisi kondu, yani burun kıkırdağında eğrilik.

Septum Deviasyonu Nedir?

Burnumuz oldukça kompleks bir organ. Birçok kritik işlevi var. Burun yapısı da gerçekten çok karmaşık. Burun kanalımızı ortadan ikiye ayıran, önde kıkırdak ve arkada kemikten oluşan yapıya “septum” adı veriliyor. Bu yapıda meydana gelen ve solunum yolunu kısmen ya da tamamen kapatan, solunum problemleri yaşanmasına sebep olan deviasyon, yani eğriliklere de septum deviasyonu adı veriliyor. Aşağıdaki görselde solda normal septumu, sağda ise deviasyon yani eğrilik yaşanan septumu görebiliyorsunuz. Sağdaki durum, burun kanalının daralmasına ve tıkanmasına sebep oluyor.

septum deviasyonu

Ben Ne Durumdaydım?

Burnumuzdan nefes alırken aslında iki hava kanalını da hiçbir zaman tam olarak kullanmıyoruz. Genelde bir kanal tam açık olurken, diğeri kısmen açık oluyor ve bu durum iki kanal arasında sürekli değişiyor. Bu duruma “nazal siklus” deniyor.  Doktora gitmeden önce özellikle sol burun kanalımdan nefes almakta oldukça zorlanıyordum ve gece uyurken nefes darlığı yaşıyor ve hatta bu sebeple uyanıyordum. En sonunda doktora gittim, tomografi çekildi, doktorum tomografi görüntüleri üzerinden septum deviasyonunu bana göstererek, ameliyat olmamı önerdi. Ben de ikinci bir fikir almak adına, daha donanımlı bir hastaneye, uzmanlığı solunum yolu cerrahisi olan bir doktora gittim. Bu doktorum da ameliyat olmalısın deyince, artık farklı bir seçenek kalmadı benim için.

Bir ek bilgi vereyim: Septum deviasyonu ameliyatı için farklı seçenekler var. Benim ameliyatımda yalnızca kıkırdakta işlem yapılacağı için, burun kanallarımın iç duvarından ufak kesiler açıldı ve bu kesiler yoluyla kıkırdakta işlem yapıldı. Daha arkada kalan kemik kısma dokunulmadığı için, nispeten hafif ve basit bir ameliyattı. Bu yüzden ameliyat sonrası yüzümde herhangi bir şişlik, morarma vs. yaşamadım. Tabi ki buna karar verecek kişi doktorunuz.

Deneyimlerim

Ameliyat Günü

Septum deviasyonu ameliyatı genel anestezi altında yapıldığından, ameliyat saatinden önceki 8 saatte hiçbir şey yememek ve içmemek gerekiyor. Ben de en son yemeğimi ameliyattan önceki gün gece 12’de yiyip, sabaha karşı 3’te de 1 bardak su içip, ameliyat saatini beklemeye başladım. Ameliyat saatinden 2 saat önce hastaneye gittim, yatış işlemlerim yapıldı, odama çıktım. Kısa süre sonra bir hemşire geldi, birkaç soru, imzalanacak formlar vs. sonrasında damar yolu açıldı ve ameliyat elbisesini giydim ve odamda beklemeye başladım. Ameliyat saatine yakın ameliyathaneden çağırıldım ve hemşire eşliğinde tekerlekli yatak üzerinde ameliyathaneye indim.

Doktorum ve ekibi oradaydı zaten. Ameliyat masasına yattım, anestezi teknikeri damar yoluma anestezi ilacını bağladı, “Şimdi anestezi ilacını enjekte ediyorum, ameliyattan sonra görüşmek üzere” dedi, “Anlaştık, kolay gelsin, görüşmek üzere” dedim ve zaten sonrası yok :)

Ameliyat 35 dakika kadar sürdü. Hasta odamdan çıkmamla, odaya geri girmem arasında yaklaşık 50 dakika vardı. Odaya çıkartılırken anestezi teknikeri beni uyandırdı, ilk kontrollerini yaptı, her şey yolundaydı ve odama getirildim. İlk istediğim şey kesinlikle su oldu – çünkü hem ameliyat öncesi su içmediğiniz için, hem de anestezi sebebiyle inanılmaz susamış halde uyanıyorsunuz. Ancak ameliyattan sonra da 3-4 saat kadar herhangi bir şey yiyip içmemek gerekiyor; çünkü anestezinin etkisinin tamamen geçmesi gerekiyor ki sindirim sisteminiz çalışır hale dönebilsin. Bu yüzden, ameliyattan sonra susuzluğa karşı sabırlı olmak gerekiyor.

Ameliyattan 3 saat sonra azar azar, ilk suyumu içtim. Ardından yemeğim geldi, yemeğimi yedim. 15 dakika kadar sonra hemşire geldi, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için koluma girdi ve biraz yürüdük. Aralara dinlenme koyup 1-2 tur daha yürüdük. Her şeyin yolunda olduğunu görünce, doktorun da onayıyla, günlük kıyafetlerimi tekrar giydim ve septum deviasyonu ameliyatından yaklaşık 5 saat sonra taburcu olarak eve gittim.

İlk Akşam ve Uyku, İlk Günler

İlk akşam ve takip eden günlerde, doktorun verdiği ağrı kesiciler sayesinde herhangi bir ağrı hissetmedim. Sadece, burun içine yerleştirilen silikon tamponlar ve ameliyat kesileri sebebiyle, burunda hassasiyet ve elbette tıkanıklık vardı. Bu durum, 1 hafta sonra tamponlar çıkarılana kadar devam etti.

Septum deviasyonu ameliyatı sonrasında birkaç gün boyunca sızıntı şeklinde kanama ve burun akıntısı olması muhtemel. Bu normal bir durum. Buna önlem olarak hastaneden çıkarken burnunuzun altına gazlı bez ve bant kullanarak bir tampon yapacaklar. Bu tamponu birkaç saatte bir değiştirmeniz gerekeceğinden, evinizde gazlı bez ve tampon bulundurmanızı öneririm.

Ameliyattan sonraki ilk uyku biraz zor; çünkü burundan nefes alamayacaksınız ve ağızdan nefes alarak uyumanız gerekecek. Uyurken de sırt üstü yatmanız, sırtınıza yastık koyarak başınızı yukarda tutmanız ve neredeyse yarı oturur pozisyonda uyumanız gerekiyor. Ameliyattan sonra en çok zorlandığım şeylerden biri bu oldu açıkçası; çünkü hem rahatsız bir pozisyon, hem de uzun süre sırtta ve boyunda yastıkla yatınca, birkaç saat sonra bel ağrısı oluşuyor. ama yapacak bir şey yok, hızlı iyileşmek için bu şart.

İlk günlerde doğal deniz suyu spreylerinden kullanmanız gerekecek. Bu spreyi burnunuza sıkarak, burun kanalınızın temizlenmesini ve nemli kalmasını sağlayacaksınız. Ben Sterimar kullandım, pahalı bir sprey ama memnun kaldım. Günde 5-6 sefer bu spreyi kullanabiliyorsunuz, burnunuz hem temizleniyor ve rahatlıyorsunuz, hem de nemli kalıyor.

İlk birkaç gün burnunuz tıkalı olacak çünkü sızıntı ve burun akıntısı sebebiyle tamponlarınızın arkasında bir birikinti oluşacak. Bu yüzden, ağızdan nefes alıp vermeye alışmanız ve burun yıkama spreyini kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz önemli. 4-5 gün sonra burnunuz rahatlıyor, yavaştan burundan nefes almaya başlıyorsunuz. Ben 5. gün itibariyle, burnumda silikon tamponlar varken (tamponların ortası hava akışını sağlamak için delik), burnumdan nefes alarak uyumaya başlamıştım.

2. Hafta

Septum deviasyonu ameliyatımdan yaklaşık 1 hafta sonra tamponlarımı çıkarması için doktoruma gittim. Tamponlar çıkarılırken ufak ve anlık bir acı dışında hiçbir şey hissetmedim. Tamponlar çıkarıldıktan sonraki ilk nefes alışımı size anlatamam – harika bir histi :D Burnunuzdan geniş geniş nefes almanın keyfini yaşıyorsunuz resmen. 

Tamponlar çıktıktan sonra doktorum bir antibakteriyel krem ve sabah-akşam kullanmam için bir dekonjestan ilaç verdi. İlaçlarımı düzenli bir şekilde kullanmaya gayret edip, 2. hafta itibariyle evden çalışma şeklinde işime geri döndüm. Tamponlar çıktıktan sonra rahat bir şekilde oturabiliyor, soluk alabiliyor ve gündelik aktivitelerinizi yerine getirebiliyorsunuz. Burun yıkama spreyini ikinci hafta boyunca günde 1-2 defa kullanmaya devam ettim.

İkinci haftada çok bir sıkıntı yaşamadım açıkçası, rahat geçti.

3. Hafta

3. haftada artık neredeyse tamamen iyileşmiştim. Doktorum bir kontrole daha çağırdı, dikişlerimin ve burun kanalımın genel durumunu kontrol etti. Her şey yolundaydı, ve iş yerime gitmeye başladım. bu hafta itibariyle tamamen günlük hayatıma döndüm diyebilirim.

Özetle…

İlk hafta oldukça zorlayıcı oldu, çünkü burundan nefes alamıyor ve istediğiniz gibi yatamıyorsunuz; üstelik ilk birkaç gün burundan sürekli sızıntı şeklinde kanama ve akıntı oluyor ve bu da tamponların arkasında birikmeye ve burnun tamamen tıkanmasına sebep oluyor. Ancak tamponlar ikinci hafta itibariyle çıkarıldık sonra, her şey çok daha rahat hale geliyor. İlaçlarınızı düzgün kullanır ve burnunuza iyi bakarsanız, 3-4 hafta içinde tamamen iyileşebiliyorsunuz.

Sorularınız olursa alttaki yorum bölümünden iletebilirsiniz, elimden geldiğinde deneyimlerimi paylaşabilirim :)


Paylaşmak Güzeldir!