Sifon Syphon Kahve Demleme Rehberi

Paylaşmak Güzeldir!

Son zamanlarda üçüncü dalge kahve mekanlarında rahatlıkla görebileceğiniz, demleme esnasında insanı hipnoz eden bir kahve demleme ekipmanı var – adı Syphon, ya da bazılarının tabiriyle Sifon. Yazı içerisinde “sifon” olarak geçireceğim. Farklı kahve demleme metotlarıyla ilgili olarak birkaç yazı yazmıştım, bu seferki rehberin konusu sifon syphon kahve demleme.

Sifon (Syphon) Nedir?

Sifon, Avrupa’dan dünyaya yayılan, altında ısıtma ünitesi olan 2 odalı bir kahve demleme ekipmanıdır. Alt odada su, üst odada kahve vardır. Odaların arasında filtre vardır. Alttaki ısıtma ünitesi, hemen üstündeki odacıkta bulunan suyu ısıtır. Isınan su genleşir, kaynama esnasında iki oda arasındaki kanal aracılığıyla bir üstteki odaya geçer, kahve eklenir ve demleme başlar. Bir süre sona ısıtıcı sistemden çekilir, alt odada düşen basınç sebebiyle, üst odadaki su yavaş yavaş, filtreden geçerek aşağı odaya akar ve lezzetli bir kahve elde etmiş olursunuz.

Ekipmanın fiyatı diğerlerine görebiraz daha yüksek ve ekipman çoğunlukla camdan oluştuğundan, biraz daha nazik. Ama lezzet olarak en dolgun aromayı ve en yumuşak içimi bu metotla elde edebilirsiniz.

Bu demleme süreci görsel açıdan ilgi çekici, şahsen ben bu süreci izlemeyi çok seviyorum :)

Sifon Syphon Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

Sifon (syphon) kahve demleme metodu, Chemex kahve demleme ya da V60 kahve demleme metotlarına göre nispeten daha basit bir metot. Dikkat etmeniz gereken tek şey, ısıtıcıyı ne zaman sistemden ayıracağınızı bilmeniz. Diğer iki metottaki gibi süreyle, ağırlıkla vs. çok fazla uğraşmanıza gerek yok yani.

Sifon Syphon Kahve Demleme İçin Gerekli Malzemeler

 • Sifon kahve demleme ekipmanı (ısıtıcısıyla birlikte)
 • Öğütülmüş kahve
 • Tahta kaşık ya da sifon ekipmanının içinden çıkan plastik kaşık
 • Kronometre (akıllı telefonunuzu  kullanabilirsiniz)

Sifon Syphon Kahve Demleme

Sifon Syphon Kahve Demleme Tarifi

Diğer yöntemlere göre daha basit olduğunu söylemiştim, gelin başlayalım.

 • Öncelikle ayrı bir kapta (çaydanlık ya da kettle) 350-400ml kadar suyu kaynatalım.
 • 300-320 ml kadar su ve 20 gram filtre kahve boyutunda çekilmiş kahve kullanacağız. Öğütülmüş 20 gram kahve elinizin altında hazır olsun.
 • Kaynamış sudan bir miktar alt odaya doldurun, çalkalayıp dökün. Ekipmanı ısıtmış oldunuz.
 • 300-320 ml kadar kaynamış suyu alt odaya doldurun.

Alt odaya dolduracağınız su illa sıcak olacak diye bir kural yok. Alt odaya direk oda sıcaklığında su da koyabilirsiniz. Isıtma ünitesinin oda sıcaklığındaki suyu kaynama noktasına kadar ısıtmasını beklemek yerine kaynamış su koymanız, süreden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 • Altında zincir salınan filtrenizi, zincirli kısmı alta gelecek şekilde, üst odaya yerleştirin.
 • Burada en önemli püf noktası, zinciri aşağı doğru çekerek, zincirdeki kancayı borunun altına sabitlemek. Bunu yapmazsanız, öğütülmüş kahve demleme esnasında alt odaya karışır, kahveniz hatalı demlenmiş olur.
 • Üst odayı dikkatli bir şekilde alt odayla birleştirin. Aradaki kauçuk kısım, alt odada bir hava yalıtımı sağlamalı; bu yüzden dikkatli bir şekilde üst odayı bastırarak, hava yalıtımı sağladığınızdan emin olun.
 • Isıtıcı üniteyi alt odanın altına yerleştirin. Suyun kaynamasını ve üst odaya taşınmasını bekleyin. DİKKAT! Alt odanın cam duvarları artık çok sıcak, dokunup elinizi yakmayın.
 • Su üst odada birikince, 20 gram kahvenizi üst odaya ekleyin ve yavaşça karıştırın. 1,5 dakika kadar bekleyeceğiz, bu arada kahvemiz demlenecek, aromalar açığa çıkacak.
 • 1,5 dakika sonunda tekrar birkaç tur, tahta kaşık ya da sifon spatulasını kullanarak, yavaşça karıştırın. Ardından, ısıtma ünitesini sistemden ayırın.
 • 30-40 saniye içinde alt oda soğuyacak ve düşen basınç sebebiyle, üst odadaki kahve, alt odaya doğru akışa geçecek.
 • Akış bittiğinde, üst odayı ve alt odayı birbirinden ayırın, alt odadaki kahvenizi şöyle dairesel hareketlerle hafifçe bi’ karıştırın. Kahveniz hazır.

Afiyet olsun :)

Sifon Syphon Kahve Demleme – Videolu Anlatım

Videolu anlatım her zaman daha iyidir :)


Paylaşmak Güzeldir!