Aradığınız Kaynak: Tüm Kahve Çeşitleri

Paylaşmak Güzeldir!

Kahve, günümüzde en çok tüketilen içeceklerden biri (hatta sudan sonra ikinci en çok tüketilen içecek olabilir!). Her gün dünya genelinde tam 2.2 milyar bardak kahve türevi içecek içildiği öngörülüyor. Ülkemizde de her geçen gün daha popüler hale gelen kahve, birçok içecek çeşidine sahip. Aşağıda tüm kahve çeşitleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Espresso Nedir?

Tüm Kahve Çeşitleri

“İtalyan kahvesi” dendiğinde akla espresso gelir. Kahvenin en saf halidir; çünkü espresso kullanılarak birçok farklı kahve çeşidi hazırlanır. Espresso, ince çekilmiş kahve çekirdekleri tamburda sıkıştırıldıktan sonra, içinden yüksek basınçta sıcak su geçirilmesi suretiyle elde edilen bir kahve çeşididir. Yoğun ve acı bir tadı vardır. Espresso makinesi, 1 ufak fincan kadar espresso yapar. İtalyanlar, hem hızlı hazırlanması hem de az miktarda olduğundan hızlı tüketilmesi sebebiyle bu kahve çeşidine “espresso” demişler. Standart miktarı 30ml’dir (1 shot)

Doppio Nedir?

Doppio, 2 shot espresso anlamına gelir. Bazen tek shot bazı kişileri kesmiyor, bu yüzden doppio’yu bulmuşlar :) Standart miktarı 60ml’dir.

Ristretto Nedir?

Ristretto, espresso’nun daha az suyla elde edilen versiyonudur diyebiliriz. Espresso sizi kesmiyorsa, tercihiniz ristretto olmalıdır. Espresso’ya göre daha yoğundur. Standart miktarı 22 ml’dir.

Lungo Nedir?

Lungo, espressonun olması gerekenden daha fazla suyla hazırlanmasıyla elde edilen, espresso’ya göre daha yumuşak olan bir kahve çeşididir. Standart miktarı 90ml’dir.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, espresso gibi yüksek basınca ihtiyaç duymadan, sıcak suyla ve bazı ekipmanlar yardımıyla kahveyi demleyerek hazırlanan bir kahve çeşididir. Çok da açıklamaya gerek yok aslında, hepimiz filtre kahvenin ne olduğunu biliyoruz muhtemelen :) Filtre kahve elde etmek için çok farklı demleme yöntemleri var, bunları da ayrı bir blog yazısında anlatırım.

Latte Nedir?

Latte, espresso ve sütle hazırlanan, su içermeyen, üzerinde süt köpüğü bulunan lezzetli bir içecektir. Sade kahveyi sert bulan kişiler, genelde latte tercih ederler. Kahve köpüğü üzerine süt eklerken sanatsal bir desen oluşturma işine de “Latte Art” denir, üstteki görselde gördüğünüz gibi.

Ristretto Bianco Nedir?

Aslında latte’dir – ama espressoyla değil, daha konsantre olan ristretto’yla hazırlanır.

Flat White Nedir?

Flat white, latte’nin köpüksüzüdür. Espresso’nun üstüne süt, köpürtülmeden, aynı oranlarla eklenir.

Misto Nedir?

Misto, filtre kahveye süt eklenmesiyle elde edilir. Filtre kahve / süt oranı genelde kişiye göre değişir. Bu kahve çeşidini Starbucks’lar haricinde pek görmedim açıkçası.

Americano Nedir?

Americano, espresso’nun suyla yumuşatılmasıyla elde edilen bir kahve çeşididir. Amerikan askerlerinin 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da oldukları dönemde, sadece espresso bulabildikleri, ve kendi ülkelerindeki filtre kahveye benzer bir içecek elde edebilmek için, espresso’ya su katarak americano’yu elde ettikleri söylenir. Lungo’dan farkı, doğrudan espresso’ya su eklenmesiyle elde edilir. Lungo’daki gibi espresso makinesinden 2 birim su geçirilmez, normal espresso alınır ve üstüne su eklenir.

Cappuccino Nedir?

Cappuccino; espresso, süt ve süt köpüğüyle elde edilen latte’nin kuzenidir. Latte’ye göre daha az süt, daha çok ve daha yoğun süt köpüğü  içerir. Lezzetli bir kahve çeşididir.

Mocha Nedir?

“Cafe Mocha” ya da “Mocaccino” olarak da bilinir. Espresso’nun süt ve çikolatayla enfes bir üçlü olduşturduğu kahve çeşididir Mocha. Çikolatalı latte de diyebiliriz, üstüne bir de krema eklenir. Çikolata sosu, toz çikolata ya da gerçek erimiş çikolata kullanılabilir. “White Chocolate Mocha” denen içecek de beyaz çikolatayla yapılan versiyonudur.

Macchiato Nedir (Espresso Macchiato)?

İtalyanca’da “benekli” anlamına gelen macchiato, espresso’nun üzerine 1 çay kaşığı kadar süt köpüğü eklenmesi sonucu elde edilir. Tam adıyla “espresso macchiato” olarak bilinir. Espresso’dan tek farkı, üzerindeki çok az miktarda süt ya da süt köpüğüdür. Ama artık kahve dükkanlarında “caramel macchiato” benzeri türevlerini de görür olduk. Aslında onlar macchiato değiller, çünkü macchiato’da o kadar çok köpük olmaz, asıl macchiato süt bazlı olmaz, olsa da üstünde karamel olmaz… Neyse! :)

Latte Macchiato Nedir?

Yukarıda da dediğim gibi, piyasadaki birçok kahve mekanında “macchiato” adıyla satılan varyantlar, aslında “macchiato” değiller. Bu varyantlardan biri de Latte Macchiato. Latte Macchiato, espresso macchiato’nun tersine, buharla ısıtılmış ve köpürtülmüş süte en fazla 1 shot espressonun yavaş yavaş eklenmesiyle elde edilir. Genelde baristalar, 0,5 shot – 1 shot arasında espresso kullanıyorlar. Latte macchiato, “benekli süt” anlamına gelir; macchiato benekli demektir, latte ise süt demektir.

Affogato Nedir?

1 top dondurmanın üzerine espresso eklenmesiyle elde edilen, şahsen benim damak tadıma inanılmaz uyan, aslında “kahveli bir tatlı”dır. Vanilyalı dondurma tercih edilir genelde ama, tercih sizin (kakaolu dondurma da iyi gidiyor).

Cortado Nedir?

2 birim espresso’ya 1 birim köpürtülmüş süt eklenmesiyle elde edilen, kahve tadı cappuccino ve latteye göre daha fazla olan kahve çeşididir.

*************

Bunlar haricinde de birçok yerel ve global kahve çeşidi var aslında, ama bunlar en çok karşılaşabilecekleriniz. Yukarıda olmayan bir kahve çeşidi biliyor musunuz? Yorumlarda paylaşın!


Paylaşmak Güzeldir!