Ubuntu 18.04 Ekran Parlaklığı Sorunu

Paylaşmak Güzeldir!

Bir süredir, Linux’un en popüler dağıtımı olan Ubuntu’yu kullanıyorum. Windows’un emektar bilgisayarımı yorduğunu fark etmiş ve Ubuntu’ya geçmiştim, iyi ki de geçmişim! Ancak bugün sinir bozucu bir problem keşfettim: Ekran parlaklığını klavyedeki tuşlardan da, başlangıç çubuğundaki parlaklık kontrolü bölümünden de değiştiremiyordum. Işığı nispeten az bir ortamdaydım ve ekran parlaklığı %100’de kalmıştı. 10 dakikalık bir araştırmayla sorunu çözdüm, siz de Ubuntu 18.04 ekran parlaklığı sorunu yaşıyorsanız, gelin nasıl yaptığımı anlatayım.

Ubuntu 18.04 Ekran Parlaklığı Değişmiyor – Çözümü

Öncelikle bilgisayarımda NVIDIA GeForce GT 540M ekran kartı mevcut.

Sizin bilgisayarınızda ekran parlaklığının ayarlanması için hangi sistem kullanılıyor, ona bakalım. CTRL + ALT + T kombinasyonuyla Ubuntu Terminal’i açın ve aşağıdaki kodu çalıştırın.

ls /sys/class/backlight/

Bu kodun bendeki çıktısı bu şekilde. Gördüğünüz üzere, ekran parlaklığımı yöneten grafik sürücüsü intel_backlight.

Terminalde aşağıdaki kodu çalıştırın. Bu kod, konfigürasyon dosyasını SU yani SuperUser olarak açmanızı sağlayacak ve bu sistem dosyasında değişiklik yapabileceksiniz.

sudo gedit /etc/default/grub

Dosya GEdit metin editörüyle açıldıktan sonra, şu satırı bulun:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

ve şu şekilde değiştirin:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"

Eklediğimiz “acpi_backlight=vendor” kodu, grafik kartınıza ait varsayılan sürücülerin sistem başlangıcında yüklenmesini sağlayacak. Bu eklemeden sonra dosyayı kaydedin ve GEdit metin editörünü kapatın.

Terminalde şu kodu çalıştırın. Bu kod, sistem başlangıç konfigürasyonunu içeren dosyaların güncellenmesini sağlayacak. Böylece, az önce yaptığınız değişiklik de, bir sonraki sistem başlangıcında aktif hale gelecek.

update-grub

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu adımları uyguladıktan sonra, benim yaşadığım Ubuntu ekran parlaklığı sorunu çözüldü. Sizin sorununuz da çözüldü mü? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!


Paylaşmak Güzeldir!