Ubuntu 18.04 Yanıt Vermeyen Programları Kapatma

Paylaşmak Güzeldir!

Windows bilgisayarlarda yanıt vermeyen (kilitlenen) bir programı görev yöneticisi üzerinden kolayca kapatabiliyorsunuz. Ancak Linux, her ne kadar Windows’tan çok daha sade ve özgür bir sistem olsa da, bazı konularda Windows kadar kullanışlı değil. Ancak, Linux’un özgür olduğunu söylemiştik – bu yüzden de Linux’ta her şeyin bir oluru, bir yolu var.

Linux’un popüler dağıtımlarından biri olan Ubuntu kullandığınızı ve bir programın yanıt vermediğini ve penceresinin donduğunu farz edelim.

Ubuntu’da Yanıt Vermeyen Programı Kapatma

Ubuntu’da varsayılan olarak yüklü gelen xkill adlı program betiği, istediğiniz programın işlevini tek tıkla sonlandırmanıza olanak veriyor – tıpkı Windows görev yöneticisindeki “Görevi Sonlandır” butonu gibi. Bunun için şunları yapmanız yeterli:

  • Uygulamalar > Ayarlar > Aygıtlar > Klavye sayfasına gidin.
  • En alttaki “+” butonuna tıklayın.
  • Çıkan pencerede “Ad” ve “Komut” alanlarına xkill yazın.
  • “Kısayol Belirle” butonuna basarak, xkill’i çalıştırmak için bir kısayol belirleyin. Önerim, CTRL + ALT + X olarak ayarlamanız, bu tuş kombinasyonu Ubuntu’da normalde kullanılmıyor.
  • Kaydedip çıkın.

Artık, belirlediğiniz kombinasyona bastığınızda, ekrandaki fare imleci X şekline gelecek ve sonlandırmak istediğiniz programın penceresine X imleciyle tıkladığınızda, program sonlandırılacak. Kaydetmediğiniz veriler kaybolabilir, bilginiz olsun.

Denediniz mi? Deneyiminizi yorumlarda paylaşın!


Paylaşmak Güzeldir!