Ubuntu: 32 Bit mi 64 Bit mi?

Paylaşmak Güzeldir!

Ubuntu kullanırken illa ki bilgisayarınıza ekstra uygulamalar yüklüyorsunuzdur. Gelişmiş birçok uygulamada da 32 bit versiyon ve 64 bit versiyon olduğunu fark etmişsinizdir.

32 bit ve 64 bit, bilgisayarınızdaki işlemcinin mimari bir özelliğidir, işlemcinin tek seferde gönderebilieceği veri uzunluğunu gösterir. 32 bit mimariye sahip işlemciler tek seferde 32 bit uzunluğunda veri gönderebilirken, 64 bit mimariye sahip işlemciler tek seferde 64 bit uzunluğunda veri gönderebilirler. 32 bitlik bir işlemci, sistemsel kısıtlamalar sebebiyle, en fazla 4 GB’lık RAM (geçici hafıza) ile birlikte çalışabilir. Günümüzdeki veri boyutları ve bilgisayarların RAM ihtiyaçlları ise 4 GB’ın üzerine çıkmış durumda – bu yüzden de 64 bit mimariye sahip işlemciler geliştirildi ve şu an piyasada popülerler, çünkü 64 bit işlemciler tam 2 TB’a (terabayt!) kadar RAM desteği sunuyorlar.

32 bit ve 64 bit hakkında özet bilgiyi verdim, şimdi gelelim Ubuntu işletim sistemi kullanarak, bilgisayarınızdaki işlemcinin sahip olduğu mimariyi bulmaya :)

Ubuntu: İşlemcinin 32 Bit mi 64 Bit mi Olduğunu Bulmak

Ubuntu’da işlemcinizin mimarisini öğrenmek oldukça kolay.

  • CTRL + ALT + T kombinasyonuyla komut penceresini açın
  • Komut penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın
uname -m

Komutu çalıştırdıktan sonra, bir alt satırda alacağınız çıktı, size işlemcinizin mimarisini söyler. İşlemciniz 32 bit ise i686 ya da i386, işlemciniz 64 bit ise x86_64 gösterilir. Örneğin, benim işlemcimin mimari yapısı x86_64, yani 64 bit olarak görünüyor.

 


Paylaşmak Güzeldir!