Ubuntu – APT Nedir? APT Komut Örnekleri

Paylaşmak Güzeldir!

Linux, tıpkı Windows gibi bir işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin farkı dağıtımları mevcut: Ubuntu, Debian, Mint gibi. Ben kendi bilgisayarımda Ubuntu kullanıyorum ve birçok sefer komut penceresinde APT komutunu kullanmışımdır; ancak bugüne kadar bu komutun detaylarını çok da fazla bilmiyordum. Öğrendim, gelin anlatayım. Sonrasında apt komut örnekleri de paylaşacağım.

Ubuntu – APT Nedir?

APT, Advanced Package Tool kavramının kısaltmasıdır. Türkçesi “gelişmiş paket aracı”dır. APT komutu, Ubuntu’da uçbirim (uçbirim nedir?) üzerinde kullanılır ve programları kurmaya, kaldırmaya, güncellemeye ya da yükseltmeye yarar.

Ubuntu APT Komut Örnekleri

Ubuntu Program Yükleme: Program yüklemek için, uçbirimde şu kodu çalıştırabilirsiniz (paketadi kısmını yüklemek istediğiniz pakedin adıyla değiştirin):

sudo apt install paketadi

Ubuntu Çoklu Program Yükleme: Birden fazla programı aynı anda yüklemek için, kodu şu şekilde değiştirebilirsiniz:

sudo apt install paketadi1 paketadi2 paketadi3

Ubuntu Program Kaldırma: Bir programı kaldırmak için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt remove paketadi

Ubuntu Program Kaldırma Sonrası Temizlik: Kaldırdığınız bir programdan geriye kalan paket ve konfigürasyon dosyalarını şu kodu çalıştırarak temizleyebilirsiniz:

sudo apt purge paketadi

Ubuntu Paket Veritabanı Güncelleme: Paket veritabanını güncellemek için şu kodu çalıştırabilirsiniz (bu kod, sisteminizde yüklü paketlerin versiyonlarıyla, paketlerin güncel versiyonlarını karşılaştırır ve hangi paketlerde güncelleme olduğunu tespit eder):

sudo apt update

Ubuntu Tüm Paketleri / Programları Güncelleme: Yukarıdaki versiyon kontrolünü yaptıktan sonra, daha güncel sürüme sahip olan programları, şu kodu çalıştırarak güncelleyebilirsiniz:

sudo apt upgrade

Ubuntu Paket / Program Güncelleme: Eğer tüm paketleri değil de spesifik bir pakedi güncellemek istiyorsanız, yukarıdaki komutu şu şekilde kullanabilirsiniz:

sudo apt upgrade paketadi

Ubuntu Yüklü Paketleri / Programları Görme: Bilgisayarınızda yüklü olan tüm paketleri, aşağıdaki kodu çalıştırarak görebilirsiniz:

sudo apt list --installed

Ubuntu Güncellenebilir Paketleri Listeleme: Güncellenebilir olan paketleri listelemek için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt list --upgradable

Ubuntu Paket Bilgisi Görüntüleme: Bir pakede ait detaylı bilgileri görüntülemek için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt show paketadi

***************

En sık kullanılan apt komutları bunlar :) Eklenmesini istediğiniz başka apt kodları var mı? Yorum bölümünden iletebilirsiniz!


Paylaşmak Güzeldir!