Ubuntu Ekran Görüntüsü Programı

Paylaşmak Güzeldir!

Gün içerisinde, özellikle benim gibi bir web sitesi sahibiyseniz ve sitenize içerikler giriyorsanız, muhtemelen birçok noktada ekran görüntüsü almanız gerekiyordur. Ubuntu’da varsayılan olarak gelen ekran görüntüsü alma aracı pek de kullanışlı değil. Bu araç, ekran görüntüsü için Print ccreen tuşuna bastığınızda, doğrudan ekranın tamamının görüntüsünü alıyor. Oysa seçtiğimiz alanın ekran görüntüsünü alan, anlık olarak üzerinde basit işlemler (kutu çizilmesi, işaret eklenmesi vs.) yapmamıza imkan sağlayan bir araç çok daha kullanışlı olurdu.

Gel gelelim, Ubuntu’da yazılım derya deniz, bulmasını bilene :) Dün sıfırdan Ubuntu 20.04 kurulumu yaptım, harika bir ekran görüntüsü alma aracı keşfettim: Flameshot

Ubuntu Ekran Görüntüsü Alma Programı – Flameshot

Flameshot sayesinde anlık olarak istediğiniz alanın ekran görüntüsünü alabilir ve alınan görüntü üzerinde yine anlık olarak basit düzenlemeler yapabilirsiniz. Flameshot ekibi, şöyle bir .gif hazırlamış, size bir fikir vermesi açısından paylaşıyorum:

Flameshot uygulama mağazasında da var ama en hızlı yolu, uçbirim aracılığıyla yüklemek. CTRL + ALT + T yaparak uçbirimi açın ve aşağıdaki kodu çalıştırın. Şifrenizi soracak, şifrenizi de girin.

sudo apt install flameshot

Flameshot’ı uygulamalarınızdan çalıştırdığınızda, bildirim çubuğuna yukarıdaki gibi bir kısa yol ekleniyor. Alternatif olarak, uçbirimde flameshot kodunu çalıştırıp, uygulamayı başlatabilirsiniz.

 


Paylaşmak Güzeldir!