Ubuntu Grub Boot Loader Onarımı

Paylaşmak Güzeldir!

Linux, Windows gibi bir işletim sistemi – her ne kadar (bence) Windows’a göre daha stabil ve daha hafif bir işletim sistemi olsa da, Windows’taki kadar yazılım çeşitliliği yok ve sırf bu yüzden Linux kullanıcıları bazen Windows’a da ihtiyaç duyabiliyorlar. Hem Windows’u hem de Linux’u tek bilgisayara kurmanın bir yolu var ve adı “dual boot”.

Dual boot’lu bir bilgisayarda hem Linux tabanlı bir işletim sistemi (benim bilgisayarımda Ubuntu kurulu), hem de Windows kurulu olabilir; bu durumda bilgisayarınızı çalıştırdığınızda normalde karşınıza gelecek olan ilk ekran, Ubuntu Grub Boot Loader ekranıdır. Bu ekranda hangi işletim sistemini başlatmak istediğinizi seçebilirsiniz, seçtiğiniz işletim sistemi boot edilir (başlatılır). Ancak bazen grub boot loader ekranı karşınıza gelmez. Bunun birkaç sebebi olabilir ancak sorunların neredeyse tamamı, boot loader onarımı sonrasında düzelir.

Ubuntu Grub Boot Loader Onarımı

Böyle bir problemle karşılaştıysanız, onarım işlemini Ubuntu üzerinde yapmalısınız. Dual boot’lu bilgisayarınız boot loader ekranı gelmeden doğrudan Linux işletim sistemiyle açılıyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek grub boot loader’ı onarabilirsiniz. Ben Ubuntu kullandığım için, Ubuntu-Windows dual boot senaryosuna göre yazıya devam edeceğim.

  • Ubuntu oturumunuzu açtıktan sonra, CTRL + ALT + T kombinasyonuyla Linux komut penceresini açın.
  • Aşağıdaki kodu girin ve Enter tuşuna basın.
  • Superuser girişi için şifrenizi soracak, şifrenizi girin, enter’a basın.
sudo update-grub

İşlem bu kadar :)

Eğer dual boot’lu bilgisayarınız Ubuntu’da değil de, boot loader ekranını göstermeden doğrudan Windows’ta başlıyorsa, işlem biraz daha uzun.

  • Son sürüm Ubuntu’nun .iso dosyasını resmi siteden indirin (https://ubuntu.com/download/desktop)
  • .iso dosyasını yeterli kapasitedeki bir USB diskine bootable (ön yüklenebilir) olarak yükleyin (detaylı rehber için: Ubuntu ISO Dosyasını USB Belleğe Yazdırmak)
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarın yeniden elektrik aldığı anda BIOS ekranını açın (o süreçte F2, F10 ya da F12 gibi bir tuşa basmanız lazım, bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişebilir bu).
  • Boot sırası ayarını bulun, bu ayarları USB Boot 1. sırada, HDD Boot 2. sırada olacak şekilde değiştirin, ayarları kaydedin, Ubuntu önyüklenebilir USB’yi takın ve yeniden başlatın.
  • Bu sefer bilgisayarınız, hard diskinizdeki bir işletim sisteminden değil, USB’deki Ubuntu’dan başlatılacak. USB’deki Ubuntu’dan bilgisayarınızı başlattıktan sonra, yukarıdaki adımları uygulayın.
  • Bilgisayarı yeniden başlatın, tekrar BIOS ekranına girin ve boot sırasını HDD Boot 1. sırada, USB Boot ise 2. sırada olacak şekilde tekrar değiştirin.
  • Yeniden başlatın, işlem tamam.

İkinci adım biraz karışık, hatta bilgisayara hakim olmayanlar için biraz zor; ancak yapılamayacak bir şey değil. BIOS ekranına girdikten sonra gerisi kolay.

Sorun mu yaşıyorsunuz? Yorum bölümünden iletin, çözmeye çalışalım.


Paylaşmak Güzeldir!