Ubuntu’da Alarm (Geri Sayım) Kurma

Paylaşmak Güzeldir!

Yeri geliyor, bilgisayar başında şöyle bi yarım saat şekerleme yapmak istiyoruz, değil mi? Bilgisayarımızı neden bir çalar saat olarak kullanmayalım ki :)) Ubuntu kullanıcısıysanız ve sisteminizde bir alarm kurmak istiyorsanız, bunun için kısa ve yaratıcı bir kod var.

Ubuntu’da Alarm (Geri Sayım) Kurma

Bu yöntemi hem alarm kurmak, hem de geri sayım yapmak amacıyla kulanabilirsiniz. Her ikisinin sonunda da istediğiniz bir ses dosyasını istediğiniz bir medya oynatıcıyla çalıştırabilirsiniz.

CTRL + ALT + T kombinasyonuyla komut penceresini açın ve ardından aşağıdaki kodu yapıştırın:

sleep 1h && mplayer /Müzik/alarm.mp3

Bu kodda sleep komutundan sonra 1h yazdım, böylece komut penceresi 1 saat bekleyecek ve ardından && sonrasında gelen ikinci komutu çalıştıracak; yani alarm.mp3 dosyasını MPlayer programıyla açacak.

Süreyi değiştirmek isterseniz, 1h yerine farklı komutlar kullanabilirsiniz. Saniye için s, dakika için m, saat için h kullanmalısınız. Eğer sisteminizin 30 dakika sonra alarm.mp3 dosyasını çalmasını isterseniz, şu kodu çalıştırmalısınız:

sleep 30m && mplayer /Müzik/alarm.mp3

Eğer sisteminizde başka bir medya oynatıcı yüklüyse, mplayer yerine o oynatıcının sistem adını girebilirsiniz. Farklı bir ses dosyası da oynatabilirsiniz, hatta video bile oynatabilirsiniz. Orası sizin tercihinize kalmış.


Paylaşmak Güzeldir!