Ubuntu’ya Kısa Bir Ara Verdim!

Paylaşmak Güzeldir!

Uzunca bir süre bilgisayarımda işletim sistemi olarak Ubuntu kullandım. Çok da memnundum :) Bir süre sonra, Photoshop ya da Adobe Illustrator gibi programlara ihtiyaç duymam sebebiyle, bilgisayara bir de Windows işletim sistemi kurmuştum. Yani aynı bilgisayarda hem Linux Ubuntu işletim sistemi, hem de Windows işletim sistemi mevcuttu. Bilgisayarı açtığımda hangi işletim sistemini başlatacağımı, ihtiyacıma göre seçiyordum. Her şey iyiydi!

Gel gelelim, benim emektar bilgisayarım (bu sene 9. senesi!), Ubuntu 20.04 sürümüne güncellendikten sonra tabiri caizse “teklemeye” başladı. Ubuntu’da standart kullanımda dahi donmaya başlayan bilgisayarım, bir süre sonra Ubuntu’yu başlatamaz oldu. Hani 70 yaşında bir amcaya “Şu 100 metrelik tatlı yokuşu koşarak çık” demişsiniz de, amca bir hevesle koşuya başlamış, 30 metrede tıkanmış gibi düşünün :) Bilgisayarın açılışında Ubuntu’yu seçtiğimde, başlangıç ekranı geliyor ve genellikle Ubuntu masaüstü görünmeden, masaüstü görünse de bir süre sonra bilgisayar, sigortası atmışcasına bir anda kapanıyor.

Açıkçası sorunun ne olabileceğini çok fazla irdelemedim; Ubuntu’daki dosyalarımı yedekledim ve tek işletim sistemi Windows olacak şekilde bilgisayarımı yeniden yapılandırdım. Bu yüzden de son zamanlarda Ubuntu ile ilgili yazılar yazamadım, çünkü kullanmıyorum ve karşılaştığım herhangi bir problem, bulduğum herhangi bir çözüm, denk geldiğim bir ipucu vs. olmadı.

Bilgisayarı yenileyeyim, Ubuntu ile ilgili yazılara tekrar başlayacağım :)


Paylaşmak Güzeldir!