USB Disk Kapasite Düşmesi ve Çözümü

Paylaşmak Güzeldir!

Bugün evdeki USB disklerden birini, ön yüklemeli formata çevirmem gerekti. Bilenler vardır, ön yüklemeli bir disk oluştururken yapılacak en sağlıklı şeylerden biri, diski biçimlendirmek, yani sıfırlamaktır. 16GB kapasiteli diski bilgisayara taktım, biçimlendirdim, biçimlendirme başarıyla tamamlandı ve diskteki bütün veri sıfırlandı. Buraya kadar sorun yok. Bilgisayarım’a geri geldim, bir de ne göreyim? USB Disk, toplam alan 2.24MB, boş alan 2.24MB :) Yahu imkansız diyorum, bu disk 16GB’lık, e az önce de biçimlendirdim içinde dosya yok… Meğer mevzu başkaymış :)

USB Flash Disk Kapasite Düşmesi Sebebi

Kısa bir araştırmayla sorunun, USB disk üzerindeki “ayrılmamış alan”dan kaynaklı olduğunu öğrendim. Yani diskte aslında yer var da, bu yer uygun formatta olmadığından ya da doğru şekilde ayarlanmadığından, bilgisayar diskin o alanını tanımlayamıyor.

USB Flash Disk Kapasite Düşmesi Çözümü

Bu problemin çözümü de oldukça basitmiş. Aşağıda yazdığım adımları uygulayarak, 1-2 dakika içerisinde sorunu çözdüm:

  1. Windows+R tuş kombinasyonuyla Windows Çalıştır penceresini açın
  2. DISKPART yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. LIST DISK yazın, Enter tuşuna basın. Komut penceresi, algılanan diskleri listeleyecek.
  4. Bu noktada bilgisayarınızda ikinci bir USB disk takılı değilse, komut penceresinde bilgisayarınızın hard diskini ve takılı olan, problem yaşadığınız USB diski göreceksiniz. Bende problemli USB diski DISK 2 olarak görünüyordu, siz de kapasitesine bakarak hangisinin USB disk olduğunu anlayabilirsiniz.
  5. USB diskinizin DISK 2’de olduğunu varsayalım. USB diski seçmek için SELECT DISK 2 yazın, Enter tuşuna basın.
  6. CLEAN yazın, Enter tuşuna basın. Diski temizlemiş oldunuz.
  7. CREATE PARTITION PRIMARY yazın, Enter tuşuna basın. Disk üzerinde tek ve diskin tamamını kapsayan bir alan açmış oldunuz.
  8. FORMAT FS=NTFS QUICK yazın, Enter tuşuna basın. Diski NTFS dosya formatına uygun olacak şekilde formatlamış oldunuz. NTFS, güncel Windows sürümlerinin kullandığı dosya formatıdır.
  9. ASSIGN yazın, Enter tuşuna basın.
  10. EXIT yazarak komut penceresinden çıkın.

Bu adımları takip ettikten sonra USB flash disk kapasite düşmesi sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.


Paylaşmak Güzeldir!