Windows Python Kurulumu

Paylaşmak Güzeldir!

Python öğrenmeye bir süre ara vermiştim. Gerek eşimin hamilelik dönemi, gerek doğum sonrasında Ayaz’a harcadığım vakit sebebiyle,  kalan boş zamanlarımda farklı önceliklerime yönelmiştim. Ancak artık Ayaz büyüyor, ben de zamanımı yeterince verimli geçirmediğimi fark ettim ve verimsiz eylemlerden kaçınıp, kendimi geliştirmeye daha fazla zaman ayırmaya karar verdim. KEndimi geliştirmek istediğim alanlardan biri de Python! Ancak, Python öğrenmeye verdiğim ara uzun olduğundan, sıfırdan başlamaya karar verdim ve bu sebeple, Python çalışma sürecimde edindiğim bilgileri ve örnek kodları burada paylaşmaya çalışacağım. Madem sıfırdan başladık, bu yazının konusu da Windows Python kurulumu olmalı :)

Windows Python Kurulumu

Python, birçok işletim sistemi ve platformda çalışabilen, son derece uyumlu bir programlama dili. Eskiden Linux ve Windows dual boot işletim sistemi kullanıyordum ancak artık sadece Windows kullanıyorum. Bu sebeple de bu yazıda sadece Windows’taki Python kurulumundan bahsedeceğim.

Öncelikle, Linux’un aksine, Windows’ta Python hazır yüklü olarak gelmiyor. Bu yüzden, Windows işletim sisteminde Python kullanacaksanız, önce Python pakedini yüklemeniz gerekiyor. Bunun için https://www.python.org/downloads/ adresine gidin ve en son sürüm Python’ın kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirin. Kurulum dosyasına çift tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki ekran gelecek:

Windows Python Kurulumu

Bu ekranda:

  • Install Launcher for all users –> Bu seçenek aktif olursa, Python bilgisayardaki tüm kullanıcılar için yüklenir. Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı varsa (sizin hesabınızın yanında eşiniz, kardeşiniz ya da başka birisi farklı bir hesap kullanıyorsa), Python’ı herkes için yüklemeyi ya da yalnızca kendi hesabınız için yüklemeyi tercih edebilirsiniz.
  • Add Python 3.xx to PATH –> Bu seçenek aktif olursa, Windows Komut Penceresi’nde yalnızca python yazarak Python’ı çalıştırabilirsiniz. Bunu da seçmenizi öneririm.
  • Install Now –> Çoğu durumda varsayılan yükleme seçeneği budur. Varsayılan dizine (ekranda gösterilir), varsayılan özelliklerle program yüklenir. Bunu seçebilirsiniz.
  • Customize Installation –> Yükleme sürecini özelleştirmek (farklı dizine yüklemek, farklı özellikler yüklemek vs.) isterseniz, bu seçenekle ilerleyebilirsiniz.

Bu kadar! 1 dakika bile dolmadan Python bilgisayarınıza yüklenmiş ve kullanıma hazır olacak.

Sorunsuz bir şekilde yükleyebildiniz mi? Eğer yüklemede sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünden destek isteyebilir ya da İletişim Formu aracılığıyla benimle iletişime geçebilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir!