WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir!

WordPress tabanlı web sitenizde diyelim ki çok okunan bir yazınızın adresini değiştirmek istediniz. Bu yazınızın sosyal medyada paylaşılan bağlantıları var, bunların getirdiği backlinkler var, arama motorlarınızda o yazınızın adresi indekslenmiş… Bunları kaybetmek istemezsiniz değil mi? Evetse, WordPress 301 Yönlendirmesi yapmalısınız.

WordPress 301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, sayfayı görüntülemek isteyen okuyucunun internet tarayıcısına, “bu sayfa taşındı, ya da adresi değişti, yeni adres şu” mesajı göndermektir. Aynı şekilde Google botlarını da, sosyal medya botlarını da bilgilendirebilirsiniz ve böylece backlink kaybı yaşamaz ve zaten paylaşılmış olan eski bağlantıları işlevsiz hale getirmemiş olursunuz.

WordPress 301 Yönlendirmesi Ne Zaman Yapılmalı?

Web sitenizdeki bir bağlantı değiştiğinde ya da kaldırıldığında, eğer ki o bağlantının yerine yeni bir bağlantı varsa, 301 yönlendirmesi yapmalısınız ki eskiye gelen ziyaretler, tarayıcı tarafından yeni olana yönlendirilsin.

* Eski bir yazıyı, yeni versiyonunu yayınladığınız için silecekseniz

* WordPress kalıcı bağlantı formatını değiştiriyorsanız

* Yazınızın/sayfanızın adresini değiştirdiyseniz

* Web sitenizi farklı bir URL’ye taşıdıysanız

… 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

WordPress 301 Yönlendirmesi Eklentisiz Nasıl Yapılır?

Farklı içerik yönetim sistemleri için farklı metotlar olsa da, bu yazımızda sadece WordPress içerik yönetim sisteminde 301 yönlendirme yapma konusuna odaklanacağız.

  • cPanel’e giriş yapın, Dosya Yöneticisi’ni açın.
  • Ana dizinde .htaccess dosyasını bulun ve düzenleme modunda açın.
  • Şu kodu .htaccess içinde, diğer kodları bozmayacak şekilde ekleyin:
RewriteEngine On
Redirect 301 /eski-yazi-adresi/ http://websiteniz.com/yeni-yazi-adresi/

Aynı işlemi FTP ile sunucunuza bağlanarak, .htaccess dosyası üzerinde düzenleme yapıp, dosyayı sunucuya geri yüklemek suretiyle de yapabilirsiniz.

WordPress 301 Yönlendirmesi Eklentileri

Eğer kodla uğraşmak istemiyorsanız, ya da birden fazla yönlendirme yapmanız gerekiyorsa, şu eklentileri de kullanabilirsiniz:

Redirection

Yükleyip aktifleştirdikten sonra, eklentiyi kullanmak oldukça kolay. “Source URL” eski adres, “Target URL” yeni adres olacak şekilde linkleri düzenleyip kaydederseniz, 301 yönlendirmesi gereçkleşecektir.

Wordpress 301 Yönlendirmesi

Simple 301 Redirects

Bu eklenti de aynı mantıkla çalışıyor. Yükleyip aktifleştirdikten sonra, eski ve yeni adresleri eklenti ayarları sayfasından tanımlayıp kaydederseniz, 301 yönlendirmesini başarıyla yapmış olursunuz.

Wordpress 301 Yönlendirmesi


Paylaşmak Güzeldir!