WordPress Sitenizi Https Yönlendirme

Paylaşmak Güzeldir!

Bir web sitesini gezerken, adresin başında “https://” görüyorsanız bu, o web sitesiyle aranızdaki trafiğin şifrelendiği ve güvenli olduğu anlamına gelir. Web sitenizde her ne paylaşım yaparsanız yapın, şifreli trafik sunmak hem ziyaretçilerinizin web sitenizde güvenle vakit geçirmelerini sağlar, hem de Google sıralamanıza katkı sağlar.

Eğer bir SSL (secure socket layer) sertifikanız varsa ya da sunucunuz bu sertifikayı size ücretsiz olarak sunuyorsa, WordPress site güvenliğini sağlamak ve WordPress https yönlendirmesi yapmak oldukça kolay.

WordPress Https Yönlendirmesi Yapmak

WordPress tabanlı sitenizin can damarlarından biri olan .htaccess dosyasını, cPanel’e giriş yaptıktan sonra, ana dizinde bulun ve editörle açın. Ardından, aşağıdaki kodu, diğer kod bloklarını bozmayacak şekilde ekleyin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

İşlem tamam! Bu şekilde artık şifrelenmemiş http:// adres üzerinden web sitenize gelen ziyaretçiniz, 301 yönlendirmesi sayesinde, şifrelenmiş https:// adresine yönlendirilecek, siz de WordPress siteniz ve ziyaretçiniz arasındaki trafiğin şifrelenmiş olduğundan emin olacaksınız. Ek olarak arama motorları, http:// ve https:// ile başlayan web adreslerini 2 ayrı adres olarak algılarlar. Yukarıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklediğinizde, http:// adresine gelen trafiği 301 yönlendirmesiyle https://’ye yönlendirdiğiniz için, arama motorlarında da herhangi bir performans kaybı ya da çift içerik problemiyle karşılaşmazsınız.


Paylaşmak Güzeldir!