WordPress Veritabanı Yedekleme

Paylaşmak Güzeldir!

Veritabanı, bir web sitesine ait tüm verinin depolandığı, web sitesinin çalışması için mutlaka olması gereken bir sistemdir. Veritabanında meydana gelen bir problem, web sitesinin düzgün çalışmamasına ya da hiç açılmamasına sebep olabilir. Bu yüzden, veritabanı üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce MUTLAKA veritabanını yedeklemenizi öneririm.

WordPress sitenizin veritabanını, cPanel üzerinden erişebileceğiniz phpMyAdmin arayüzü üzerinden kolayca yedekleyebilirsiniz. WordPress veritabanı nasıl açılır?

WordPress Veritabanı Nasıl Yedeklenir?

Web sitenizin cPanel’ine giriş yapın, ardından “Databases (Veritabanları)” kısmındaki phpMyAdmin butonuna tıklayın.  phpMyAdmin açıldıktan sonra, sol kısımdan yedeklemek istediğiniz veritabanına tıklayın, ardından da üst menüdeki “Export (Dışa Aktar)” butonuna tıklayın.

“Export Method (Dışa aktarma metodu)” sorulursa, Custom seçeneğini seçin ve devam edin. Sıkıştırma yöntemi olarak zipped seçin.

“Export (Dışa Aktar)” butonuna tıkladığınızda phpMyAdmin, WordPress veritabanınızı dışarı aktarır ve böylece WordPress veritabanı yedekleme işlemi tamamlanmış olur.


Paylaşmak Güzeldir!