Yeniden Fit Olmaya Karar Verdim!

Paylaşmak Güzeldir!

Covid19 belası 1 seneyi aşkın süredir dünyanın gündemini meşgul ediyor. Ülkemizde de hastalığın ilk görüldüğü tarih olan 10 Mart 2020’den beri, hepimizin hayatı dramatik bir şekilde değişti. Sokağa çıkma kısıtlamaları, eve hapsolmalar, evden çalışma düzenleri vs. derken, hepimizde bir hareket kısıtlaması oldu. Herkes kilo aldı, herkeste bir yeniden fit olma hayalleri… Biz bu hallere düşecek insanlar mıydık be!

Ben açıkçası pandemi döneminden önce de aylardır spor yapmıyordum. Ancak işe gidip gelirken, fabrikada toplantıdan toplantıya koşarken, hafta sonları parka bahçeye gidip hareket ederken bir şekilde hareketli bir hayatım vardı. Ne zamanki pandemi başladı ve önlemler kapsamında evden çalışma düzenine geçtik, o zaman iyice pasif bir hayata geçtim. Hafta içi en büyük hareketliliğim, çalışma odamızdaki iş bilgisayarımın başından kalkıp mutfağa yürümek oldu. Hafta sonlarında, eğer kısıtlama yoksa, parka gidip hasret kaldığımız güneşe biraz olsun kendimi gösterdim, o kadar. Evde her gün yemek yapmak da kolay değil, çoğu zaman hazır yemeklere, fast food seçeneklere düştük. Falan filan, birçoğumuzda aynı durum mevcut zaten, biliyorsunuz.

Bugün bi tartılayım dedim ve açı gerçek artık yüzüme şamarı indirdi. Pandeminin başından beri tam 9 kilo almış ve 87 kilo olmuşum. Tabii biralar, cipsler, pastalar, börekler, tatlılar, serpme kahvaltılar… Kaçınılmaz son :) 

Ben bu yazıyı yazarken Ocak, yerini Şubat’a bırakmaya hazırlanıyor. Şubat 2021’le birlikte ben de artık hayatımda değişiklik yapmaya karar verdim. Başlangıçta her gün en az 15 dakika evde egzersiz ve 16:8 aralıklı oruçla, yaza fit bir şekilde giriş yapmak istiyorum. Egzersizlerin yoğunluğunu da aylık olarak arttırmayı planlıyorum. Bu süreçte düzenli ya da düzensiz aralıklarla blogda yazılar yazıp, gelişmeleri paylaşacağım.

Bana kolay gelsin, eşlik etmek isteyen, yanına bir motivasyon bro’su arayan olursa haberleşelim :))


Paylaşmak Güzeldir!