#YenidenFit 21. Gün

Paylaşmak Güzeldir!

Pandemi sürecinde eve tıkılı kalıp da yapmadığıma pişman olduğum birkaç şeyden biri de düzenli fiziksel aktivite. Özellikle 2020 yılının ikinci yarısında adeta bir patates gibi evde oturdum! Üstelik home office olarak çalışıyordum ve düzenli spor yapmak için imkanım da, zamanım da vardı. Ama yapmadım ve bunun için gerçekten pişmanım.

#YenidenFit etiketiyle 1 Şubat’ta bunu değiştirmeye karar vermiş ve blogda bir yazı yayınlamıştım. Bugün 21. gündeyim, neler oldu, neler bitti, nasıl gidiyor paylaşayım istedim :)

#YenidenFit 21. Güne Kadar Olan Bitenler

1 Şubat’tan beri şunları yapıyorum:

  • 16/8 aralıklı oruç. Akşam 19:30’dan sonra, sabah 11:30’a kadar, kalorili herhangi bir şey tüketmiyorum. Sadece su, soda, çay ve sade kahve. Sabah 11:30 akşam 19:30 arasındaysa kalori bakımından aşırıya kaçmaksızın, kendimi çok da kısıtlamadan yemeye devam ediyorum.
  • Haftanın 5 günü 10-15 dakikalık egzersiz programı. Bu 10-15 dakika boyunca hareketler arası dinlenmelerim sadece 10 saniye ve karın/bacak ağırlıklı. Bu noktada amacım yağ yakıp kilo vermekten ziyade, vücudu daha ağır egzersizlere hazırlamak.
  • Bol su tüketimi. İş yerimde 200ml’lik PET bardaklarda su var ofislerde. Mesai boyunca en az 8-9 bardak su içiyorum. Akşam eve geldiğimde de yatana kadar içiyorum, böylece günlük su tüketimim 2-2,5lt arasında oluyor.
  • Daha az karbonhidrat, daha fazla protein. Günümün ilk yemeği, öğle yemeği oluyor. Bu öğünde karbonhidratı azaltıp, proteini arttırdım. İş yerimdeki öğle yemeklerinde yarım porsiyon karbonhidrat istiyorum, mutlaka 1 kase yoğurt tüketiyorum. 

Bunlar dışında açıkçası çok sert bir diyet uygulamıyorum. Canım çok çekerse, aralıklı oruç saatlerinden bağımsız, 1 duble viski ya da 1 kadeh şarap içiyorum. Sabah 11:30 akşam 19:30 arasında canım çekerse çikolata ya da diğer tatlılardan tüketiyorum.

Bu süreçte yalnızca 5-7 Şubat tarihlerinde tüm bunlara bir ara verdim. Bu tarihlerde, önceden planlı bir Abant tatilimiz vardı ve kaldığımız otelde ne günlük egzersiz yaptım, ne de aralıklı orucu uyguladım. Bu 3 günü, #YenidenFit olma yolundaki günah günlerim olarak anıyorum :)

#YenidenFit Güncel Durum

Öncelikle aralıklı orucun beni çok fazla etkilemediğini söylemeliyim. Saat sabah 11’e kadar açlık hissetmiyorum desem yeridir. 11 gibi iyiden iyiye acıkmaya başlıyorum ama :) Yine de aralıklı oruca başladığımdan beri gün boyunca daha dinç ve daha enerjik olduğumu hissediyorum. Bunun sebebinin de vücudun sindirime daha az, rejenerasyona daha fazla zaman ayırması olduğunu düşünüyorum.

Şubat başında #YenidenFit olmaya karar verdiğimde 87 kiloydum. Şu an ise 85 kilodayım. Sert diyet uygulamadığımı, henüz hafif egzersizlerle devam ettiğimi ve egzersizlerimin kalori yakma odaklı değil, hazırlık odaklı olduğunu düşünürsek, 21 günde 2kg bence oldukça iyi bir sonuç.

#YenidenFit’te Sırada Ne Var?

3 haftalık bu hazırlık sürecinin ardından sabah ya da akşam açık havada jogging yapmaya başlamayı planlıyorum. Bu hafta annemle babam Ankara’da olacaklar, bunu ne kadar uygulayabilirim emin değilim ancak sırada açık havada hafif koşular var.

Aralıklı oruca devam. Bir ihtimal saatleri güncelleyebilirim, çünkü sabah koşularına başladığımda, 11:30’a kadar aç kalmak sağlık problemleri yaratabilir. Bununla ilgili bir araştırma yapıp, en doğru olan şeye karar vereceğim.

Havalar güzelleşmeye başlar yakında, güneş her geçen gün daha erken doğuyor. Sabah koşuları için güzel fırsat :)


Paylaşmak Güzeldir!