#YenidenFit Oldum Diyebilirim!

Paylaşmak Güzeldir!

Selamlar! Çoo…ookk uzun zamandır (21 Şubat’tan beri, 4 aydan fazla süre olmuş!) siteye yazı girmiyordum. Bunun başlıca sebeplerinden biri, Şubat ayının ortalarında girdiğim kripto para piyasasıydı :) Şubat-Mayıs arasındaki o “mini-boğa” sezonunda neredeyse tüm boş vaktimi piyasaları takip etmeye, yeni şeyler öğrenmeye, yatırımlarımı takip etmeye vs. harcamıştım. Bu yüzden de blogdan bir hayli uzak kaldım, #YenidenFit etiketi de biraz yalnız kaldı.

Ama #YenidenFit hedefimde bir değişiklik olmadı tabi ki :) Aslında, en başında, belli aralıklarla yazı yayınlayarak, bu hedefime giden yoldaki güncel durumumu paylaşmak istedim. Ancak bu mümkün olmadı; ama bunu paylaşmamak beni hedeflerimden de saptırmadı! #YenidenFit macerasına başladığım Şubat 2021’den sonra neler yaptım, neler yapmadım, başıma neler geldi – cevaplar aşağıda :)

Önce: Başlangıç vs. Güncel Durum

Bu yazıyla başladığım #YenidenFit hedefimin ilk gününde 87 kiloydum. 27 Haziran itibariyle ise 76,8 kiloyum. Yani 5 ayda 10 kilodan fazlasını vermişim. Ortalamaya vurursanız ayda 2 kilo eder, az gibi gelebilir; ancak bu süreçte farklı metotlar uygulayıp, zaman zaman ufak kaçamaklar yapıp, hiç aç kalmadım. Peki, aç bırakan ölümcül diyetler yapmadan, bunu nasıl başardım?

Hazırlıklar ve Genel Özet

Aralıklı Oruç denedim.

Şubat-Mart aylarında, hatta Nisan ayının ortasına kadar, sadece aralıklı oruç uyguladım (8:16, sabah 11:30-19:30 yemek serbest, haricinde kalori almak yok şeklinde) ve aşırı karbonhidratlı beslenmemeye, protein ağırlıklı beslenmeye dikkat ettim. Açıkçası bu süreçte beklediğim verimi alamadım; Şubat başında 87 kilo olarak başladığım bu süreçte, sadece aralıklı oruç uygulayarak, Nisan ortasında 84 kiloya düşebildim. 2,5 ayda 3 kilo eder ki bu yetersizdi. Bu yüzden, farklı bir yönde ilerlemeye karar verdim ve aralıklı orucu Nisan ortasında bıraktım.

Kendime bir akıllı saat aldım.

Huawei Smart Watch GT2

Mart ayında kendime Huawei Smart Watch GT2 aldım. Buradaki amacım, gün içindeki hareketliliğimi, yakılan yaklaşık kalori miktarımı, uyku kalitemi, stres durumumu ve nabız durumumu kontrol ve takip etmekti. Ek olarak yaptığım antrenmanlarda da yaklaşık ne kadar kalori yaktığımı görmek işime yarayacaktı. Araştırmalarım sonucunda en iyi fiyat/performans oranının Huawei Smart Watch GT2’de olduğunu gördüm. Aldığım günden beri de kullanıyorum, memnunum. Özellikle antrenmanlarımda ya da yürüyüşlerimde harcadığım kalori miktarını göstermesi, nabız takibi yapması ve telefondaki Huawei Health uygulamasıyla senkronize olarak, geçmiş kayıtları da görebilmemi sağlaması en hoşuma giden özellikleri oldu.

Freeletics Coach & Nutrition pakedini satın aldım. 

Nisan ortasında 269,99TL karşılığında 1 yıllık Freeletics Coach & Nutrition pakedi satın aldım. Freeletics, size tercihinize göre evde ve dışarda, ekipmanlı ya da ekipmansız, zamanlamasını ayarlayabileceğiniz antrenman programları hazırlayan ve bu süreçte gelişiminizi ve geri bildirimlerinizi takip ederek, antrenman programınızı şekillendiren harika bir uygulama. “Coach” pakedinde antrenman ve gelişim takibi var, “Nutrition” pakedinde ise antrenmanlarınıza uygun olarak hazırlanan beslenme programları mevcut. Bu beslenme programları genel olarak bizim mutfağımıza hitap etmese de (kinoa, avokado, tofu vb. alışık olmadığımızbirçok malzeme mevcut), son derece sağlıklı ve protein ağırlıklı öğünler var ve şahsen ben hiç aç hissetmedim. Uygulamada isterseniz sadece Coach modülünü, isterseniz de hem Coach hem Nutrition modüllerini satın alabiliyorsunuz. Nisan ortasından bu yada Freeletics kullanıyorum ve 84 kiloyla başladığım Freeletics maceramda bugün, yani Haziran sonunda, 77 kilodayım ve kendimi çok daha iyi, sağlıklı ve fit hissediyorum.

Tabi ki bu noktada üyelik satın almayla iş bitmiyor :) Haftada 4 defa (pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi) antrenman yaptığımı, Nutrition modülünün verdiği diyet programına harfiyen uyduğumu, verilen 4 öğün haricinde genellikle bir şey yemediğimi söylemem gerek.

Akıllı tartı aldım.

Bu süreçteki gelişimimi takip etmek için, Nisan sonunda Xiaomi Mi Smart Scale 2 akıllı tartı aldım. Bu tartı kilonuzu ölçmekle kalmıyor, vücut kitle endeksinizi, yağ oranınızı, su oranınızı, ideal kilonuzu, kas oranınızı vb. birçok önemli değeri hesaplıyor ve uygulamada oluşturduğunuz profil üzerinden gelişiminizi takip ediyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz Mi Fit uygulamasında 16 farklı kişiye kadar profil oluşturabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, Bluetooth üzerinden telefonunuzla eşleştirdiğiniz tartınıza çıkmak, Bluetooth’u açık telefonunuzu elinizde tutarak ya da tartının yanına koyarak 5-10 saniye kadar beklemek. Gerisini tartı ve uygulama hallediyor.

Nutrition modülünün önerdiği öğünler için bütçe ayırdım.

Nutrition modülünün, mutfağımızda pek alışık olmadığımız malzemeler gerektirdiğinden bahsetmiştim. Hindistan cevizi yağı, tofu, kinoa, chia, soya sosu, quark (yoğurda benzer peynir çeşidi), %100 fıstık ezmesi, keten tohumu vs. birçok farklı ürün gerekli oldu ve haliyle bunlara ayrı bir bütçe de ayırmak gerekti; çünkü bunların birçoğu pahalı malzemeler. Bunu takip etmedim ama, normal bireysel mutfak masrafımla kıyaslayacak olursak, ayda +200 lira gibi bir masrafım olmuştur sanırım. Zaten tüm malzemeler alışılmışın dışında değil; ton balığı, lavaş, domates, tam buğday ekmek, salatalık, karnabahar, brokoli, mantar vb. alışık olduğumuz birçok ürün de menülerde yer alıyordu.

Son durum: 76,8kg!

Nisan ortasında 84 kiloyla başladığım ve Freeletics Coach & Nutrition uygulamasının antrenman ve diyet pakedini uyguladığım bu yaklaşık 2 ay 2 haftalık süreçte tam 7,2kg verdim. Çok daha sağlıklı, çok daha fit ve enerjik hissediyorum.

Temmuz ortası ve Ağustos başı yapacağım yaz tatilim esnasında diyete pek dikkat edemeyecek olsam da, antrenman programlarına devam etmeyi planlıyorum, bakalım :)

Sorularınız olursa, aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz :)


Paylaşmak Güzeldir!